Alternatif Çözüm, Proje ve Çalışmalarım


Aralık 21, 2021

Alternatif çözüm, proje ve çalışmalarım kapsamında halihazırda var olanlara sunduğum alternatifleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir takipçim ve onun referansı ile gelen müşterimin sorularına yanıt vermek amacıyla da bu alanda bir makale kaleme almak istedim.

Alternatif Nedir?

Konuya “Alternatif” sözcüğünü kısaca açıklayarak başlamak istiyorum. Dilimizde bu sözcüğün karşılığı “Seçenek” demek ve Fransızcadan başta bizim dilimiz olmak üzere daha birçok dile geçmiştir. Alternatif sözlüğü İngilizce ve Almancada “Alternative“, Arapçada “لبديل (Libadil)”, Esperanto dilinde “Alternativo“, Al Bakiyye dilinde “৬Ɔᒍ (Yedel)”, Nomuli lisanında “Alianasja” ve Uropi yapay dilinde “altenivi” şeklinde karşılık bulur.

Alternatif Çözüm, Proje ve Çalışmalarım Nelerdir?

Mevcut birçok çalışma ve projeye karşılık bazı ihtiyaçlar vasıl oldu. Bu yüzden alternatiflerini geliştirmek zorunda kaldım veya bazılarını keyfi arzu ettim. Listeli olarak evvela alternatif proje ve çalışmalarımı sunayım. Akabinde tek tek alternatif oluşunu ve kısaca süreçsel öyküsünü ele alalım.

 1. Türk Servis Usûlü,
 2. Damlahatnâme Edebi Türü,
 3. Rastgelelik Arama Motoru,
 4. Garama Arama ve Sosyal Plus Platformu,
 5. Revonews Uluslararası Çok Dilli Haber Portalı,
 6. Diyardan e-Ticaret ve Mekan Platformu,
 7. Gencmevtoo Ofis Programı,
 8. Gencmevtoo Gezgin Web Tarayıcısı,
 9. Rastgelelik Viki,
 10. Rastgelelik Çeviri – Sözlük,
 11. Hemen Tasarım Web Site Çözümleri,
 12. HemeNTasarıM İçerik Yönetim Sistemi,
 13. Al Bakiyye Yapay Dili,
 14. Klasik Yazı Sistemi,
 15. Al Bakiyye Takvimi ve Zaman Sistemi,
 16. Al Bakiyye Mitoloji ve Felsefi Akımı,
 17. Yapay Diller Sözlüğü: Ulu Sözlük,
 18. NakliyeBul Platform Uygulaması,
 19. Almanca Yapı & Kavram Sözlüğü,
 20. Arama Tarama Yanılgısı Tiyatro Oyunu,
 21. Baştan Sona Web Site Yapma ve uCoz CMS Kitabı,
 22. Tiyatroya Giden Yol Uzun Öyküsü,
 23. Otag Site Sistemi ve Türü,
 24. Damgahât ve Usûlihât,
 25. Görünmeyen Bilinmez Metafizik-Fantastik Romanı,
 26. Germanistik Club Öğrenci Kulübü,
 27. Yapay Dil Geliştirme ve Tanıtma Topluluğu,
 28. Hermann Hesse Roman İncelemesi,
 29. Karşılaştırmalı Almanca, Türkçe ve İngilizce Dilbilgisi, Öğretim Kitabı: Dilimce,
 30. Erzurum Otobüs Bilgi Mobil Uygulaması,
 31. Fantastik Kahraman: Saramasuhan,

Ve dahası…

Alman Dili ve Edebiyatı, Turizm alanlarında eğitim almış olmam, dil ve fantastik edebiyata ilgi duymam, web yazılım ve kodlama üzerine çalışıyor olmam ile ortaya koyduğum bu çalışmalar belli bir amaç ve ihtiyaç halinde hasıl olmuştur. Bazıları bugün aktif değil (Gezgin Tarayıcısı, Garama, Revonews vb.) fakat mevcut bulunan sistemlere alternatif olarak ortaya çıkmış ve gelişim göstermiştir.

Türk Servis Usulü

Lise yıllarında okul projesi kapsamında ele aldığımız projelerden birisiydi. Dünya servis usulleri arasında (Fransız servisi, İngilizce servisi, Amerikan servisi, Rus servisi) Türk servisi bulunmuyor. Ben ve birlikte 2 arkadaşımla beraber kapsamlı bir mutfağa sahip, köklü kültür ve geleneğin devamcısı olan Türk servisinin de bu listeye eklenmesi gerektiğini düşündük. Bu kapsamda bölüm hocamız Ufuk K.’nın rehberliğinde Türk Servis Usulü projemizi geliştirip yarışmalara sunduk. Ancak projede servis usulümüz il bazında başarı elde etmesine rağmen Ankara’ya farklı nedenlerden ötürü gidemedi ve yarışmaya devam etmedi. Ancak projemi, ileride farklı kişilerin tekrar ele alabilmesi için çevrim içi alanlarda ücretsiz olarak yayına sundum.

İlk ve orijinal haline ulaşmak için tıklayın.

Damlahatnâme Edebi Türü

Edebiyat alanında birden fazla edebî tür bulunuyor; Roman, novel, şiir, drama vb. Öykü ve makale yazımı üzerine edebi çalışmalarımı yürüttüğümde bazı hususların bu edebi türler ile uygun olmadığını, bunlara daha özgür ve özgün bir yapı kazandırılması gerektiğini düşündüm. Bu kapsamda “Damlahatnâme” adını verdiğim edebi türü geliştirip ilk örneklerini de kaleme aldım: Damlayan Gölge.

 • Kaynak Site: https://damlahatname.wordpress.com
 • Viki Kaynağı: https://wb.rastgelelik.com/damlahatname

Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru

Google, Yandex, Bing vb. varken Rastgelelik veya bir başka arama motoruna gerek var mı? Bu soruya yanıt vermekten ziyade dönemin şartlarına ve Rastgeleliğin şekillenme sürecine kısaca değinmek istiyorum.

İlk olarak Gencmevtoo bilgi portalı olarak faaliyete giren sistemim, zamanla evrim geçirdi. 2018 yılında ise yep yeni bir sistem ve isimle faaliyetini sürdürdü. Gencmevtoo ise 2004’te başladığı yayın hayatına son verdi. Dolayısıyla diğer Gencmevtoo projeleri de son buldu.

Rastgele” mantığında bilgi ve çeşitli içerikleri kullanıcıya tek bir tuşla sunmayı amaçlayan yeni bir site oluşumu başlamıştı. Ancak zaman içerisinde Google ve bazı arama motorlarında aradıklarımı bulamamış olmam, Rastgelelik kullanıcılarının da sıkça arama odağında talepte bulunması, TurTc’nin geliştiricisi Çetin bey ile tanışmam ve bu süreçte arama motoru geliştirmeye ilgi duymamı sağladı. Artık yavaş yavaş evrilen, Google, Bing vb. arama motorlarına rakip olmasa da alternatif arama motoru geliştirmeye başlamıştım. Yıl 2021 olduğunda ise artık kendi bünyesinde birkaç önemli projesi ve 6000’den fazla verisi bulunan, kendine ait amatörce de olsa arama-tarama boyu olan arama motoru vardır.

Rastgelelik Arama Motoruhttps://www.rastgelelik.com

Garama, Revonews ve Diyardan Projeleri

Şu an aktif olmayan, gelişimi durdurulan ama döneminde alternatif olarak geliştirdiğim projelerimden birkaçı Garama, Revonews ve Diyardan idi.

Garama Arama Motoru

İlk arama motoru geliştirme denemem idi. Google Plus geliştirmeden önce sosyal medya ve arama motorunu bir arada sunmayı amaçladım ve geliştirdim. Çevremden ve kullanıcılarımdan aldığım en yaygın tepki ise arama motoru ve sosyal medya bir arada olur mu? Bir zaman sonra Google, +siz ile bunu yaptı ve herkes beğeni ile karşıladı. Garama projesini yeterli veri elde edemediği, Google’a bağlı kalması dolayısıyla kapattım.

Revonews Haber Sitesi

İngilizce ile beraber birçok dilde haber yayını yapan site yoktu. Olması gerekiyordu ve bu projeyi başlattım. Bilişim ve Girişimcilik üzerine Erzurum teknokent’te başlatılan “Doğunun Yıldızları” eğitim projesinde bu platformumu tanıttım. Tanıtıma katılan yerel gazeteci ve kameramen, “biz aylardır haber sitesi yapacak kişi aradık ve bulamadık. Sonunda İstanbul’dan bir firmaya yaptırdık” diye durumu ifade etmişti. Yurtdışında ırkçı saldırılar, aşırı İslam karşıtı görüşler sonunda revonews saldırıya uğradı. Bir zaman sonra ise tüm veri ve yapısı çökertildi. Çok fazla saldırı alan ilk web sitem idi. Sonunda ise yenileme vb. yapmayınca silinip gitti.

Diyardan e-Ticaret ve Mekan Projesi

Doğunun Yıldızları” adlı eğitim programı kapsamında 5 arkadaşla beraber giriştiğimiz, 3 arkadaş ile birlikte geliştirdiğimiz proje idi. e-ticaret sitesine mekan verisini dahil ettik. Ülkenin her köşesinde tarihi, kültürel miraslarla beraber yüzlerce firma ve o firmalara özel geleneksel ürünleri pazarlamaya koyulduk. Mekan konusunda “Mekanist” tek rakibimiz ve onun alternatifi idik. Geleneksel ürün pazarlamasında isee 2012 yılında ülke genelinde tektik. Yeterli bütçe ve öğrenciliğimizin verdiği kısıtlama, arkadaşlardan tümünün ayrılıp tek başıma kalmam dolayısıyla projeyi sonlandırmak zorunda kaldım.

Yazılım Projelerim: Ofis, Web Tarayıcısı

Microsoft ve OpenOffice (LibreOffice) gibi yazılımlara alternatif olarak Gencmevtoo Ofis yazılımını geliştirdim. Çok işlevsel değildi, zaten basit bir metin belgesi ve tablo işlemci gibi olabilmişti. Sonrası ne kurul dosyasını bulabildim ne de geliştirmeye devam ettim.

Türk İnternet tarayıcısı yapma arzum hala devam ediyor ama gerek olmadığı kanaatiyle geliştirmiyorum. Gençlik yıllarımda Gencmevtoo Gezgin Tur Tarayıcısı adıyla birkaç sürüm olarak yayınladım. Son sürücü QTweb alt yapısı ile geliştirdim. Ancak sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurmak zorunda olmam, bu hızı yakalayabilecek fırsatım olmadığı için bu projeye de ara verdim. Ancak istediğim tüm özelliklere, şu an Opera ve Chrome tarayıcılarının sunduğu birçok özelliğe sahip olmasını amaçlamıştım. Dönemim tek ve lider tarayıcısı Explorer’a karşı gayet başarılı idi. Daha özelleştirilebilir idi. İnternette bazı dosya indirme platformlarında bazı sürümleri var. Ancak hiç bir belge ve dosyası elimde değil. Talep etmeyin lütfen. Gönül isterdi ki, tüm belgeleri ve çalışmaları yayınlayabilmiş olayım da herkes faydalansın ama ne yazık ki, dönemin şartları yüzünden böyle bir imkanım olmamıştı.

Rastgelelik Viki

Rastgelelik Viki‘in kurulmasında en önemli etken Wikipedia’dır. Çünkü ona alternatif yapmama Vikipedi editör ve yazarları neden olmuştur.

Birçok alanda özenle çalışıp, Vikipedi için madde ve içerik üretiyordum. Saatlerimi harcayıp maddelere katkı sağlıyordum. Ancak birçok çalışmamı birileri girip değiştiriyor veya birçoğunu da kabul edilemez gerekçeler ile siliyorlardı. O kadar emek ve çalışma, bilgi heba oluyordu. Bu yüzden benim kontrolümde ve çok daha özgür bir wiki olmalıydı. Araştırdım ama benzer yapıda viki bulamadım. Kendi wiki sitemi kurmalıydım. Ancak Vikipedia alt yapısı olan Mediawiki‘yi veya farklı bir sistemi bunun için kullanmamalıydım. Koyuldum işe ve araştırmalarımı tamamladım. En pratik ve kullanıcıya hitap eden wiki tasarımı Vikipedi tasarımı idi. Ona en yakın tasarımı ve işlevselliği ortaya koyup, kendi viki ağımı kurdum.

Rastgelelik Vikihttps://wb.rastgelelik.com

Rastgelelik Çeviri – Sözlük

Mevcut sözlük ve çeviri siteleri bu projeye girişmeme neden olmuştu. Google, Yandex ve Bing, her dilde çeviri hizmeti vermiyor. Sözlük sitelerinde ise her tür sözcük ve eş anlamlısı mevcut değil. Hem ben bir sözcük ile ilgili kapsamlı bilgi araştırmak istiyordum. Bunun için sözlük sitelerine, çeviri sitelerine, makale ve viki sitelerine tek tek uğramak zorunda kalıyordum. Tek bir panelde onlarca dilde sözcüğün karşılığı, açıklaması, viki bilgisi, görseli vb. olmalıydı. Ayrıca bu dillere yapay dilleri, ölü dilleri, Anadolu’da konuşulan diğer dilleri de eklemeliydim. Türk İşaret Dili de buna dahildi. Başardım ve yaptım. Sesli dinleme özelliği dahil gelişimini sağladım. Ancak tek bir eksiklik yüzünden istediğim sözcük sayısına hiç bir zaman ulaşamayacağım. Toplu, tek seferde cvs, excel veya xml vb. formatlı dosyadan sözcük yükleyip sayfa oluşturmayı yapamadım. Bu yüzden tek tek her sözcüğü eklemek zorundayız.

Rastgelelik Sözlükhttps://www.rastgelelik.com/sozlukceviri

Hemen Tasarım Web Site Çözümleri

Uzun yıllardan beri yapmak istediğim bir işi profesyonelce ele almak istedim. Kardeşimin de etkisi ile böyle bir projeyi başlattım. Artık kişi, kurum ve kuruluşlara web siteseo, e-ticaret ve makale üzerine çeşitli web site çözümleri sunmaktayım.

Hemen Tasarım Web Site Çözümlerihttps://hementasarim.com

HemeNTasarıM İçerik Yönetim Sistemi

Açık söylemem gerekirse sıfırdan tasarlanıp, kodlanmış özgün bir içerik yönetim sistemi (CMS) değil. Öyle olduğunu söylemek yalan olur. Çünkü günümüz teknolojisine en iyi uyum sağlayan sistemleri kullanmak çok daha pratik, avantajlı ve düşük maliyet gerektiriyor. Bu yüzden sıfırdan kendi özgün CMS‘mi yazmak yerine WordPress gibi gelişmiş ve özgür yazılım olan bir CMS üzerinde çalışıp onu özelleştirdim. İhtiyaçlarım doğrultusunda şekillendirdim. Tek seferde ihtiyaç duyabileceğim her şeyi yapabiliyorum. Bu CMS sayesinde kolayca web site, e-ticaret sitesi vb. yapmak mümkün. Bu makaleyi kaleme aldığımda HemeNTasarıM’ın son sürümü 8Versiyon idi. Tüm sürümleri ve bilgisini görüntülemek için tıklayınız.

Al Bakiyye Yapay Dili

Dilimiz, Türkçemiz biliyorum oldukça zengin. İngilizce, Almanca ve Türkçe biliyor olmam benim anlatmak istediklerimi ve isteklerimi yeterli düzeyde sağlamıyor mu? Olay bunun ötesinde. Çok daha özgür ve insani, doğasal birçok durumu belli bir sistem ve kuralla basitçe ifade edebilecek bir dil olsun istedim. Temel birkaç sözcüğü ve birkaç kuralla eki bilmek bana yetmeliydi. Sonrasında ben, özgürce istediğimi ifade edebilmeli, kendi sözcük ve ifadelerimi türetebilmeliydim. Yazı kuralı olmayan, istediğim yazı sistemi ve alfabe ile yazabilecek dil olmasını istedim. Bir sözcüğün onlarca anlamı ve türetimi, eş anlamlısı olabilmeli. Kişi birden fazla yöntem ile cümle kurabilmeli. Edebiyat ve yazım için uygun olmalı. Sesletim olarak beğendiğim Türkçe’den elbette esinlendim. Nihayetinde ise tam teşekküllü bir yapay dil geliştirmeyi başardım.

 • Yapay Dil Hakkında Daha Fazla Bilgi: https://albakiyye.miraheze.org
 • Resmi Platform: http://albakiyye.rastgelelik.com | http://artlitartinglang.rastgelelik.com

Klasik Yazı Sistemi

Birden fazla sesletime ve dilde yazıma uygun, tüm bilgisayar ve mobil cihazlarda kullanılabilecek özgün bir yazı sistemi gerektiğini düşünüp, Al Bakiyye Klasik Yazı Sistemi ve Alfabesini geliştirdim.

Al Bakiyye Klasik Yazı Sistemi Online Klavyesi: http://artlitartinglang.rastgelelik.com/keyboard/index.htm

Takvim ve Zaman Sistemi

Beni bayağı yoran ama oldukça keyif veren bir çalışma idi. Takvim sistemleri, astronomi ve zaman üzerine muazzam araştırma yapmamı sağladı. Yapay bir takvim, zamanlama sistemi ve burç oluşumu ortaya koydum. Covid-19 ile hayatımızda birçok şeyin değişip adeta dönüm noktası sayabileceğimiz Miladi takvime göre 2020 yılını başlangıç olarak kabul ettim. Bu takvime ve hesaplamalarıma göre;

 • 1 hafta 4 gün,
 • 1 ay 7 hafta ve 28 gün.
 • Yılın son ayı ise 29 çekiyor.
 • 1 yıl 13 aydan oluşuyor,
 • 13 yıl ise 1 döngüden meydana geliyor.
 • Döngüler element ve doğa nesneleri ile adlandırılıp, 13 döngü olarak devam ediyor. Sonrasında ise Asırlar, Çağlar diye devam ediyor. Takvim yazım ve ifade edilişi: : “21 / 3 / 1-10.12 (1. Çağda 3. Ayın 21. Günü, 1. Asrında 10. döngüsünün 12. yılı)” şeklinde.

Daha Fazla Bilgihttps://albakiyye.miraheze.org/wiki/Al_Bakiyye_Takvimi_ve_Burçları

Mitoloji ve Felsefi Akım

Bu konuda çok fazla bilgi şu an için vermiyorum. Antik dönem mitolojilerine ve uzay çağı bilim kurgu mitolojilerine daha farklı bir açıdan bakış yaptığım, teknoloji ile bütünleştirdiğim yeni bir mitoloji dünyası ve felsefi akım ortaya koymaya çalıştım.

Yapay Diller Sözlüğü

Yapay diller üzerine kapsamlı bir sözlük yok. Birden fazla yapay dilde ve Türkçe, İngilizce gibi dillerde karşılıkları bulunan dev sözlük oluşturmayı amaçlıyorum.

Ulu Sözlük Sitesihttps://ulusozluk.yapaydil.net

NakliyeBul Platform ve Uygulaması

Evden eve nakliye firmalarının çoğu ücret talebi yüzünden muzdarip. Üç beş bilgisini sitesine ekleyip firmalardan para talep eden çok sayıda rehber site mevcut. Tümüne alternatif olarak ücretsiz ve kısıtlamasız nakliye bul platformu oluşturdum. Her nakliye firmasının her türlü bilgisine yer verebileceği, topluca müşteriler bulabileceği alan kurdum. Diğer platformlara üye olmadan, ücret ödemeden müşteriler nakliye firmalarını bulabilir, illere göre listeleyebilir ve telefonlarına kolayca, ücretsiz olarak ulaşabilirler.

NakliyeBul Platformu: http://www.ozcatlilarnakliyat.com/nakliyebul

Almanca Yapı & Kavram ve İfadeler Sözlüğü

Almanca sözlüklerin birçoğunda önemli olan yapı ve kavramları bulmak zor. Yan cümle yapmak, Almanca temel yapıları kullanabilmek için ek bilgi ve kaynak gerekiyor. Bu kapsamda tüm Almancadaki yapı ve kavramları, bağlaç ve formları inceleyip derledim. Tek bir sözlük haline getirdim. Türkçeye tercüme ettim.

Almanca Yapı Kavram Sözlüğühttps://play.google.com/store/books/details/Almanca_Sözlük_Almanca_yapısal_kalıp_kavram_sözlüğ?id=LsEcBgAAQBAJ&hl=tr

Arama Tarama Yanılgısı Tiyatro Oyunu

Üniversite yıllarımda Alman ve Türk yazarların eserlerinden esinlenip ortaya yeni bir tiyatro eseri çıkarmaya çalıştım. Fatma Ö. D. ve Selim C. hocalarımın da desteği ile güzel bir çalışma ortaya çıkardık. 20 kişilik ekiple sahneledik. Türk – Alman komedisinde bütünleşik yapıyı kullandığım ilk örneklerdendi.

Baştan Sona Web Site Yapma ve uCoz CMS

Sanırım uCoz CMS‘yi ülkemizde kullanan tek kişi benim. Çünkü henüz ileri düzey web site tasarlayan veya örnek farklı site görmedim. uCoz ile web site yapmayı A’dan Z’ye anlattım. İlk ve kapsamlı öğretim kitabım idi. Türkçe kaynağı olmayan uCoz için ilk ve hala tek Türkçe kaynak özelliği taşıyor. Ücretsiz sunuyorum.

uCoz CMS Kitabını incelemek için tıklayın.

Tiyatroya Giden Yol” Uzun Öyküsü

“Arama Tarama Yanılgısı” adlı tiyatro oyunumuzu sahneleme süreci yaklaşık 1 yıl sürmüştü. Bu süreçte ciddi engeller ve sorunlar yaşamıştık. Bu anı öyküselleştirip gerçekler ile desteklediğim ilk uzun öykü kitabım olmuştu. Fatma Ö. D. hocamın desteği ile etkili bir eser kaleme almayı başardım.

Otag Site Sistem ve Türü

Web site türleri nelerdir? sorusuna birkaçını yazarak cevap verelim. Wiki, portal, forum, sosyal medya vb. diye sıralayıp durursunuz. İşte bunlara bir de yeni ve kendine özgü site türü eklemek, alternatif oluşturmak istedim. “Otag” adını koydum. Birkaç çalışma yürüttüm ama pek ilgilenemedim. Sonra kendiliğinden kayboldu gitti. Belki ileride tekrar ele alınabilir.

Damgahât ve Usûlihât

Damlahatnâme edebi türüme ilaveten ek ve alt türev mahiyetinde geliştirdiğim yazın çeşitleridir.

Görünmeyen Bilinmez

Fantastik edebiyata metafizik ve felsefi bir bakış açısı kazandırmayı amaçladığım ilk romanımdı.

Görünmeyen Bilinmez Kitabını incelmek için tıklayın.

Germanistik Club

Üniversite yıllarında pasif ve unutulmuş bir öğrenci topluluğunu yeniden kurup, canlandırdım. Diğer bölüm kulüplerine alternatif etkinlik ve faaliyetler oluşturmak için yatırım yaptım. Yeni logo, site vb. geliştirdim. Birçok şiir, tiyatro, eğitim vb. faaliyetine imza attık. Mezuniyetim sonrası bıraktım. Benden sonra gelen neslin devam ettirmesini ümit ediyorum.

Yapay Dil Geliştirme ve Tanıtma Topluluğu

Yapay dil üzerine kapsamlı Türkçe kaynak oluşturma fikri ile başlattığım projem, diğer ülkedeki yapay dilcilerin desteği ile büyük bir topluluğa dönüştü. Dünyadan ve ülkeden yapay dillerin tanıtım ve gelişimine katkı sağladı. Uluslararası yapay dil derneğinin veritabanı sitesine ve topluluğuna da ek katkı sağlamayı başardı. Bünyesindeki faaliyetler ile dünya en büyük yapay diller listesini ilk oluşturmayı, yapay dillerde sözlük kurmayı ve Klingon, Volapük, Vasic, Uropi vb. dilleri Türkçe’ye kazandırmayı başardık.

Yapay Dil Geliştirme ve Tanıtma Topluluğuhttps://www.yapaydil.net

Hermann Hesse Roman İncelemesi

Siddharta adlı romanı beni ilk okuduğumda etkilemiş, beğenimi kazanmıştı. O dönemlerde bu eser hakkında etkili bir inceleme yapılmamıştı. Hem ilk olarak kapsamlı bir inceleme yapmak ve alternatif sunmak, hem de ilk roman incelememi oluşturmak istiyordum. Bunun için Hermann Hesse’nin Siddharta adlı romanı idealdı. Birkaç dergi beğenmiş ve yayınlamıştı. Bazı platformlarda ise bahsedilmeyi başarmıştı.

Karşılaştırmalı Dil Bilgisi ve Dil Eğitimi: Dilimce

Dilimce” adlı dil çalışmam Almanca, İngilizce ve Türkçe odağında ilaveten birkaç dilde de karşılaştırmaları ele alıp incelediğim kitap çalışmamdır. A’dan Z’ye üç dilde her konu ve özelliği, tarih ve kültürel unsurları, dilbilim ve dilbilgisi alanlarını karşılaştırmalı olarak inceledim. I. cilt olarak yayına sundum. Ancak henüz II. cildini tamamlayıp yayınlama fırsatı bulamadım. İlk fırsatta kaleme alıp onu da yayınlamayı amaçlıyorum.

Dilimce Kitabı Kaynak Bağlantıları

Mobil Uygulamalarım

Bu alanda alternatif çok fazla çalışmam olmadı. Erzurum’da 2014 yıllarında ihtiyaç olduğu için Erzurum otobüs saatleri ve duraklarına yönelik bir uygulama yapmıştım. İlkti ama geliştirmeye devam etmedim. Onun dışındaki uygulamalarım alternatif niteliği pek taşımıyor.

Fantastik Kahraman

Süpermen, Batman, Buz Adam, Karınca Adam vb. yüzlerce süper kahraman, tepe göz, pegasus vb. mitolojik ve fantastik kahraman duymuşsunuzdur. İşte bunlara edebiyat eserlerinde konu olabilecek yeni bir karakter oluşturmayı amaçladım. “Saramasuhan” adını verdiğim bu kahraman süper güçlerin ötesinde doğa üstü olaylarda farklı boyutlarda yaşamı devam ettiren felsefi bir karakter olma özelliğine de sahip. Roman ve edebi eserlerimde sıkça yer vermeyi amaçlıyorum.

Saramasuhan’ı tanıyın

Toparlayalım

Birçok alanda çeşitli projeler ürettim. Bazıları son buldu, bazıları kala kaldı. Ancak bazılarını geliştirmeye devam ediyorum. Bu gelişim sürecinde bizi ve projelerimizi etkileyen en önemli iki unsurun çok etkili olduğunu anladım; Zaman ve Para. Zaman sorunu para kazanma endişesinden dolayı ön planda. Geçim derdi paraya yöneltiyor.

Bir gün fırsat ve imkanları tamamlayabilirsem bu projelerimi son teknoloji ve güncel halde yeniden ele alacağım. Ayrıca özgür ve ücretsiz olarak sunmaya özen göstereceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlasını oku


Sohbeti Başlat
Görüşelim mi?
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?
https://mevluttapan.com/alternatif-cozum-proje-calismalarim