Havalimanı VIP Transfer Hizmetleri


Nisan 18, 2022
Havalimanı VIP Transfer

Havalimanı VIP Transfer Hizmetleri ile ilgili hem bilgi vermek, hem bazı konuları eleştirmek istiyorum. Ülkemizde henüz tam kavranmadığını düşünüyorum. İlginç olanı ise yabancı terim olan “VIP Transfer” kelimesi ülkemizde biraz farklı anlam kazanmış gibi. Bu, birçok konuda karşılaştığımız durum. Benzer yapıdaki sözcüklerden birisi de VIP Transfer terimi. Terim anlamı “Çok önemli kişi aktarımı – taşıması” şeklinde tercüme edebiliriz. Yapılan iş ile benzermiş gibi görünebilir. Ama benzer değil.

Şimdi VIP Transfer nedir, özellikleri ve gerek dünyada, gerek ülkemizdeki durumunu ele alalım.

VIP Transfer Nedir?

VIP Transfer, kişiye özel sunulan lüks ulaşım hizmetidir. Genellikle havalimanlarında sunulan bir ulaşım hizmeti. Güvenli, rahat ve lüks bir ulaşım olanağı sunulur.1

Havalimanı VIP Transfer Nedir?

Yine kişiye özel sunulan lüks ulaşım hizmetidir. Havalimanlarında ayrıcalıklı ulaşım olarak ifade edebiliriz. Mercedes-Benz Vito gibi modern ve lüks araçlarla kişi havalimanında alınıp, hedef konuma transfer edilir. Genelde otele transfer yapıyorlar. Çift yön dediğimiz bir olay daha var. Aynı konumdan tekrar misafirleri alıp, havalimanına bırakıyorlar. Buna da çift yön havalimanı transferi diyoruz.

Dünyada VIP Transfer Hizmeti

Havalimanı VIP Transfer hizmetinin dünyanın her ülkesinde olduğunu söyleyebiliriz. Büyük ölçüde de işleyişi birbirlerine benziyor. Ancak ince ayrıntılarla birbirlerinden farklı. Zaten benim eleştireceğim konu da bu hususta başlıyor.

Dünyanın her köşesinde VIP transfer hizmeti alabilmek için öncesinde rezervasyon yaptırmamız gerekiyor. Bazı firmalar havalimanına bir müşteriyi bıraktığında, tekrar oradan farklı bir müşteri alıp, hizmet sunabiliyor. Ancak bu etik ve genelde yasal olarak görmediğimiz yaklaşım. Ülkemizde çok fazla mı, kesin bir bilgi veremeyiz. Ama dünya genelinde çok fazla gibi.

Rezervasyon yaptık. En az 2 saat önceden yapmamız gerekiyor ki, aracı hazırlayabilsin ve bizi havalimanından alabilsinler. Sonra bize belirtilen çıkış noktasına kadar geliyoruz. Rehber veya sürücü bizi karşılıyor, lüks araçla gideceğimiz yere ulaştırıyor. Havalimanı VIP transfer hizmeti tamamlanıyor.

Ülkemizde VIP Transfer Hizmeti

Mantıksal olarak dünya geneliyle aynı, diyebilirim. Ancak birçok yönden de çeşitli farklılıklar var. Şimdi bu farklılıklara ve genel işleyişe değineyim.

Şayet bir yerden bir yere özel lüks bir araçla ulaşım istiyorsak havalimanı VIP transfer hizmetinden faydalanabiliriz. En az 2 – 3 saat öncesinden ilgili firmayla görüşüp rezervasyon yaptırmamız gerekli. Bazı bilgileri de rezervasyon süresinde iletmemizi istiyorlar. Sonra profesyonel olarak adlandırılan sürücü bizi, önceden belirlenen çıkış noktasında karşılıyor. Bazen valizlerimize yardım ediyor, bazen doğrudan araca binmemizi bekliyorlar. Ardından ulaşım hizmetimiz başlıyor. Rahat ve lüks transferimizin tadını çıkarıyoruz. Belirttiğimiz hedef noktasına ulaştığımızda hizmet sonlanıyor. Bu hedef noktalar genelde oteller oluyor.

Peki, şimdi şu soruyu sormak istiyorum. Gerçekten ülkemizde süreç böyle mi işliyor?

Önceden şunu belirteyim. Bu makalem övgü ve tanıtım içerdiği gibi, ağır eleştiride içermektedir. Çünkü bazı durumlara sessiz kalamam. Milliyet Blog’ta VIP transfer hizmetlerini gerek bilgilendirici ve gerekse eleştirel bakış açısıyla ele almalıyım.

Rahatsız Eden VIP Transfer Hizmetleri

Aracı Transfer Platformları

Yurtdışında yaşıyor olduğunuzu varsayıyorum. İnternetten çeşitli web siteleri inceleyip, özel havalimanı transferi kullanmak istiyorsunuz. Viator ve Booking üzerinden transfer yapabilirsiniz. Ama şunu belirteyim. Bu siteler yüksek oranda komisyon alıyor. Bu yüzden tüm transfer ve tur firmaları bu platformları kullanmıyor. Ayrıca kullananlar da yüksek fiyat vermek zorundalar. Hal böyle olunca doğrudan transfer hizmeti sunan firmaların web sitelerine yönelmelisiniz. Bu şekilde çok daha uygun fiyata ulaşım hizmeti alabilirsiniz. İlk beni rahatsız eden konu ne yazık ki bu aracı platformlar. Yüksek komisyonlar alıyor ve limitli transfer ilanına izin veriyorlar.

Yorum ve Değerlendirme Ağları

Beni rahatsız eden bir diğer unsur ise firma ve transfer hizmetleri ile ilgili hizmet sunan yorum platformları. En popüler olanı kuşkusuz Tripadvisor. Genel olarak çok sıkı bir denetim uyguluyor olsa da arada sızan çok sayıda yorum ve değerlendirme var. Aynı şekilde Google harita firma kaydı ve yorum alanı da benzer nitelikte. Bu alanlardaki değerlendirmeye göre firmaları tercih ediyoruz. Ancak burada yapılan bazı hileler var. Peki değerlendirme ve yorumlar ne, uygun olmayan hileler neler?

Parayla satın alınan yorumlar

Bir çok yorum ve değerlendirme sunan ağda ücret karşılığı oy veren ve yorum yapan kişiler var. Çok yüksek yorum ve değerlendirmesi olan firmaların birçoğu bu hizmeti kullanıyor. Yani gördüğünüz her olumlu yorum %100 gerçek ve doğru olmayabilir. Buna dikkat etmelisiniz.

Abartılı Olumsuz Yorumlar

Olumlu yorumun aksine abartılı olumsuz yorumlar ve düşük değerlendirmeler ciddi sorun teşkil ediyor. Özellikle rakipler değerini düşürmek istedikleri firmalara fake (sahte) hesaplardan olumsuz yorum yapıyor veya yaptırıyorlar. Bu da gerçek olmayan değerlendirme. Bu konu da da dikkatli olmamız gerekiyor.

Sunulan Transfer Hizmeti

Her transfer hizmeti %100 kaliteli değil. Birçoğunda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Özellikle rezervasyon yaptırdığınız halde havalimanında sizi karşılayan kimseyi göremeyebilir veya uzun süre araç bekleyebilirsiniz.

Şimdi, bazı firmalar rezervasyon alıyor ve çok ucuz fiyata bu hizmeti sunuyor. Ancak burada yaptıkları bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Havalimanına mesela 08.30’da bir yolcu bırakacaklar. O saate yakın transferleri çok uyguna satabiliyorlar. Bunu ise genelde acenteler veya transfer firmaları değil, aracılar yapıyor. Araç boş dönmesin diye o süreçte farklı yolcuyu alıp, transferi sağlıyor. Fakat bazı sorunlar çıkabiliyor.

 1. Araç gelmeyebiliyor,
 2. Gecikebiliyor,
 3. Yasal bildirim olmadığı için polis kontrolünde sorun çıkabiliyor,
 4. Ödeme de sorunlar çıkabiliyor vb.

Bu yüzden her verilen uygun fiyata aldanmamak gerek.

Bir diğer konu ise kalite ve nitelikli sürücüler. Her sürücü profesyonel olmadığı gibi, özverili ve deneyimli de değil. Bu da büyük sorun. O yüzden deneyimli ve bilgili sürücüler size hizmet sunmalı. Buna ise bilindik, popüler transfer firmaları özen gösteriyor.

Ek Ücret Sorunu

Rezervasyon yaparken bize şuradan şuraya şu kadar, şeklinde bilgi verilebiliyor. Fakat bilgilendirilmeyen bazı ek ücretler çıkarılıyor. Otoban, köprü vb. ücretleri dahil değil. Bunu ise transfer esnasında veya sonrasında müşteriden talep ediyorlar. Ben, bunu kesinlikle doğru ve etik bulmuyorum. Bu yüzden transfer rezervasyonu esnasında mutlaka bu bilgiler verilmeli ve ücret net – kesin olmalıdır. 20 EUR ücrete Sabiha Gökçen’den Beyoğlu’na transfer yapılıyorsa bu ücret net olmalı. İçerisinde köprü ve otoban ücretleri dahil olmalıdır. Sürpriz fiyatlar bizi zora sokuyor.

Araştırdığım kadarıyla bazı VIP Transfer işi yapan firma net fiyat politikası benimsemiş. Ek ücret veya ilave ödeme gibi durumlar yok. Bu tarz “Best VIP Transfer” firmaları tercih edebilirsiniz. Zaten aşağıda tavsiye edebileceğin bazı firmaları sizlerle paylaştım.

Değerlendirme ve Araştırma Sonrası Firma Tavsiyelerim

Kullanıp, memnun kaldıklarımı öncelikle listeledim. Ayrıca sizin için VIP Transfer hizmeti alan diğer gerçek kullanıcılarla görüşme, anket ve röportajlar yaptım. Edindiğim bilgi ve analize göre değerli bulduğum birkaç transfer firmasını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Evvela şunu da belirteyim. Şayet VIP transfer ve tur hizmeti sunan bir firma iseniz ve bu listemde sizin de firmanızın ve sitenizin listelenmesini istiyorsanız benimle iletişim kurabilirsiniz. Gerekli incelemeleri yapıp, müşteri ve referanslarınızla görüşme yapıyorum. Akabinde değerli olduğunu düşünürsem kıymetli okurlarımla paylaşmak üzere listeme dahil ediyorum.

Şimdiden talep edip de eklemediğim firmalar olursa, anlayış göstermelerini rica ediyorum.

Ülkemizde Hizmet Veren Değerli VIP Transfer Firmaları

 1. Best VIP Transfer: https://www.bestviptransfer.com,
 2. VIP Istanbul Tourism & VIP Antalya Tourism: https://vipistanbultourism.com & https://vipantalyatourism.com
 3. VIP Transfer: https://www.viptransfer.com
 4. Adore Tour & Travel: https://www.istanbulairportstransfer.net
 5. Aden Transfer: https://www.adenviptransfer.com
 6. Toprak VIP Transfer: https://www.toprakviptransfer.com
 7. VIP İstanbul Turizm: https://vipistanbulturizm.com

Talep Edilen Önemli Bilgiler

Rezervasyon esnasında sizden bazı bilgiler talep edilecek. Bunlar önemli. Peki, hangi bilgileri vermelisiniz ve en önemli gerekli bilgiler neler?

 1. Ad Soyad: Tüm yolcuların isimlerinin verilmesi gerekiyor. Ülkemizde devlet tarafından getirilen kurallardan birisi. Listede yer almayan bir yolcu araç içerisinde yer alamaz. Alması durumda cezai işlem uygulanır.
 2. Alış – Hedef Konum: Nerden nereye transfer yapılacağını belirmelisiniz. Bu, gerek organizasyonun kesintisiz yapılması, gerek fiyatlandırmanın sunulması açısından önemlidir.
 3. Alış Tarihi ve Saat: En önemli bir diğer kriter tarih ve saattir. Doğru saatleri belirtmelisiniz.
 4. Uçuş kodu: Havalimanı transferlerinde uçuş kodu önem arz ediyor. Bu sayede transfer firması uçuşunuzu takip ediyor ve gecikme olması durumunda siz bilgi vermeseniz de sürücü haberdar olmuş oluyor.
 5. Telefon numarası: En önemli bilgi telefon numarası diyebilirim. Çünkü eksik bilgilerin alınması, size ulaşılması ve hizmet verilebilmesi için gereken en değerli bilgi sizin irtibat numaranız. Bu yüzden mutlaka ülke koduyla beraber telefon numaranızı eksiksiz ve doğru vermelisiniz.
 6. E-Mail Adresi: Fatura almanız, ek bildirim ve belge alabilmeniz, rezervasyonunuzu yazılı görebilmeniz için Mail adresi önemli. Size mail olarak bu bilgiler iletilecektir. Bu yüzden geçerli ve aktif kullandığınız bir mail adresini vermelisiniz.

Kaynakça

 1. What is VIP Transfer, Best VIP Transfer, Erişim: 17.04.2022, https://www.bestviptransfer.com
 2. VIP transfer hizmeti nedir?, Shuttleist.com, Erişim: 17.04.2022, https://shuttleist.com/blog-VIP-Transfer-Nedir-VIP-Transferin-Avantajları-Nelerdir-16

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
Görüşelim mi?
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?
https://mevluttapan.com/havalimani-vip-transfer-hizmetleri