Hakkımda

Bağımsız Yazar, Çevirmen, Yapay Dil Geliştirici, SEO – Reklam Uzmanı ve Web Tasarımcısıyım. Kişi, kurum ve kurumlara bağımsız olarak web site ve pazarlama odağında SEO, Web Site, Makale, Reklam, Analiz vb. hizmetler sunuyorum. Hementasarim.com Web Site Paket sistemleri platformu bünyesinde faaliyetlerimi sürdürmekteyim. İhtiyaçlarınızı analiz ediyor, taleplerinize uygun çözümler sunuyorum.

İşte Ben; Mevlüt Baki Tapan

Şu an bu sayfaya ulaşmış ve kalemimden klavye ile dökülen bu satırları okuyorsanız ben ve bana dair birkaç hususa ilgi duyuyor olmalısınız. Kimlerle çalıştığınız, kime – nasıl birine işinizi teslim edeceğiniz elbette ki çok önemli. İşte bende bu bilinç ile her alanda %100 şeffaflık ilkesini benimsediğim için bilmeniz gereken her konuya açıklık getirmek istiyorum. Bu sayfa ve makale bu maksatla beni tanımanız için kaleme alınmıştır.

Nereden başlamak isterseniz o kısmın başlığını tıklamanız için size özel bir içindekiler bölümü oluşturdum. Ee… Ne de olsa zaman nakittir, ilgilenmediğiniz alanları hemencecik geçebilirsiniz. 🙂

Kısaca Özgeçmişim

1990 Erzurum doğumluyum. Liseye kadar her Anadolu evladı gibi ben de mahalle ilköğretim okullarında eğitimimi tamamladım. Ta o zamanlardan en sevdiğim şey olmayan yeni bir şeyler ortaya koymak ve geliştirmekti. Zamanla bu özelliğimi kullanarak farklılıklar yapmaya özen gösterecektim.

Turizm Lisesi’ni tamamladıktan sonra Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü Erzurum Atatürk Üniversitesinde okudum. Bu sürece kadar çeşitli yöntem ve şartlar ile girişimciliğe büründüm. Kapı kapı annemin ördüğü örgü ve ürünleri pazarlamaya çalıştım.

Edebiyat, yazın ve sanat alanında kendimi geliştirdiğim en önemli zaman Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü okuduğum Üniversite yıllarıydı. Dil ve edebiyat alanında bolca kitap okuyup, film ve tiyatro eserleri ile hayatımı şekillendirmeye çalıştım.

Mezuniyetim sonrası evlendim ve şu an nur topu gibi (maşallah) bir oğlum ve dünyalar güzeli, eşsiz bir eşim var. (Darısı sizlere inşallah.) Mevcut bir yol yardım şirketinde görev yapıyorum ama temelde asıl işim ise bağımsız-serbest çalışma. Özgürlüğüme sanırım fazlaca düşkünüm. Bağımsız-Freelancer olarak metin yazarlığı, SEO – Reklam uzmanlığı, Firma danışmanlığı, Web site tasarımı, çevirmenlik ve yapay dil geliştiriciliği yapıyorum.

Eğitim Hayatım

Eğitim hayatı her Türk vatandaşı gibi benimde 6 – 7 yaşlarında mahalle ilköğretim okulları ve öncesinde Kur’an kursları ile başladı. Akabinde Lisa sınavında kazanıp gitmeye hak kazandığım Turizm lisesi yerine mahalle içerisindeki sıradan bir liseye gönderilmeye çalışıldım. Hayatımın ilk güçlü itiraz hamlesini de sanırım o zaman gerçekleştirdim. Tek başıma tüm yerleştirme ve kayıtlar bitmesine rağmen gidip turizm lisesine kayıt olmayı başardım. İngilizce’ye o kadar çok önem verdim ki, Erzurum’un soğuk kış aylarında okul açılmadan kapısının önünde ders çalışarak beklerdim. Rusça ve İngilizce öğrenimim bu dönem başlamıştı. Tabiki ilk Bilgisayarlarla tanışmam sonucunda Web site tasarım ve yazılım alanına da ilk bu yıllarda girdim. Kendi web site ve forumlarımı açmaya, kurmaya ve yönetmeye başladım.

Üniversite hayatımı da yine yabancı dil alanında Almanca ve İngilizce üzerine devam ettirdim. Bu kapsamda birbirinden bağımsız 3 alanı yürütmeyi başardım; Edebiyat-Yazarlık, Web Tasarım-Programlama, Girişimcilik-Turizm. Konak ve kafe işletmeye, kendi şirketimi kurma girişimlerim de bu yıllarda boy gösterdi. İlk web sitelerimi de kurumsal olarak bu zamanda yaptım.

Üniversite yıllarım oldukça dolu geçti. Bölümün Kulüp başkanlığını yapıp birçok proje ve etkinliğe ilk olarak imza attım; Bilişimde Farkındalık Eğitimi, Arama Tarama Yanılgısı Tiyatro Oyunu vb. Kendim yazıp yönettiğim tiyatro oyunumu da bu  dönem sahneledim. Her türlü desteklerinden dolayı Fatma Öztürk Dağabağan, Ahmet Sarı ve Selim Cinisli hocalarıma özellikle teşekkürlerimi iletiyorum. Tabiki benimle bu çalışmalarda yer alan tüm ekip arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.

1 yıl Almanya Friedrich Schiller – Jena Üniversitesinde DAF eğitimi aldım. Ek yazılım, yabancı dili, yazarlık, e-ticaret, SEO ve girişimcilik, Google reklam ajanslığı vb. birçok alanda eğitim ve sertifika ile eğitim hayatımı zenginleştirmeyi başardım.

İş Hayatım

İş hayatım aslında ben ilkokulda iken ilk başladı diyebilirim. Annemin ördüğü örgüleri ev ev, bahçe bahçe gezip satardım. Sanayi ve inşaat sektöründe de bu yıllarda çalışmaya başladım. İlk sigortalı işim ise Turizm lisesinde iken otel ve lokantalarda devam etti. 10 üzeri otel ve lokantada ciddi çalışmalara imza attım. Housekeeping, Bar, restoran, Mutfak, Animasyon vb. bölümlerde görev aldım.

Üniversite döneminde ise eğitmenlik, öğretmenlik gibi alalarda görevlerimi devam ettirdim. Formasyon eğitiminin sonrasında Lisede stajımı da tamamladıktan sonra özel Almanca ve İngilizce dersler vermeye başladım. Yine üniversite yıllarımda Almanca ve İngilizce çeviriler yaparak kazanç sağlamaktaydım.

Askerden sonra ise ilk profesyonel iş deneyimim Digiturk bünyesinde Eğitilmen & Kalite Uzmanı olarak başladı. Sonrasında Tatilbudur, Elemen.net ve son olarak MARM Assistance şirketlerinde çalıştım. 2017 yılından buyana da MARM Assistance bünyesinde çalışmaktayım ve bağımsız olarak da Hemen Tasarım bünyesinde çalışıyorum. Web tasarım, SEO, yazarlık vb. yapıyorum. Bağımsız olarak yüzlerce şirket, firma, kurum ve kuruluşa hizmette bulundum, çeşitli görevlerde yer aldım.

Hizmetlerim

Bağımsız – Serbest (Freelancer) olarak çeşitli alanlarda hizmetler veriyor, birtakım ürünlerin geliştirilmesinde aktif rol üstleniyorum. Bunlardan bazıları;

 • Web Site Yapım ve Tasarımı,
 • SEO – Reklam (ADS),
 • Dijital Firma Danışmanlığı ve Markalaşma,
 • Çevirmenlik (Almanca – İngilizce – Türkçe)
 • Yazarlık (Metin ve Gölge)
 • Yapay Dil Geliştirme,
 • Arama Motoru Optimizasyon ve Geliştirmesi,
 • Eğitmenlik: Yabancı Dil, Web Tasarım, SEO vb.
 • Editörlük (Kitap, Makale vb.)

İlklerim

Bazı çaba ve çalışmalarım sonucu bazı konulara ilk defa imza atmayı başardım. Birçoğu pek tanınmasa da tarafımdan ilkler listesine konulmuştur. Bunlardan bazıları;

 1. 2008 yılında ilk Türk Servis Usulünü projelendirerek sundum. Eş ortağım Emrah Y. ve destekçi hocam Ufuk K.’ya teşekkürlerimi sunuyorum.
 2. İlk defa yapıtların konuştuğu, yapıtların dilinden metafiziğe değinilen romanı yazdım. İnsanlardan öte yapı ve maddelerin konuştuğu, bunların gözünden etrafa bakıldığı “Görünmeyen Bilinmez” isimli romanı yazdım.
 3. Benzeri döneminde rastlanmamış ilk “Almanca Yapı-Kavram Sözlüğünü” oluşturdum. Ücretsiz olarak birçok platformda yayınlanmaktadır.
 4. İlk post-modern akıma karşılık vermesi amaçlanmış, akademik araştırmalarca geliştirilebilir edebi türü geliştirdim. “Damlahatname” ismini verdiğim edebi türde bir eserin seriye geçmeden sürümler halinde de yayınlanabilir olmasını gerçekleştirdim.
 5. Gezgin” isimli Türk Tarayıcısını (Browser) geliştirdim. (Gelişimi durdurulmuştur.)
 6. Garama” adlı ilk sosyal platform barındıran yerli arama motoru projesini geliştirdim. Google+ henüz söz konusu olmadığında arama motoru olarak geliştirdiğim “Garama“, bünyesinde sosyal medya tabanını barındırıyordu ve paylaşımlara, sayfa kurulumuna kadar olanak sunulmuştu. İlk aldığım tepki; “Arama motorunda Facebook, sosyal medya mı olur?” Birkaç yıl sonra Google Plus hizmete sunuldu. (Site gelişimi durduruldu.)
 7. Revonews” isimli ilk doğunun uluslararası haber platformunu kurdum. Erzurum’dan yayın yapan İngilizce ilk platform idi. Uluslararası haberlere yer veriyordu. (Sponsor ve editör yetersizliği, kötüye kullanım nedeniyle proje kapatıldı.)
 8. E-ticaret temelinde farklılığa ve yaratıcılığa imza atarak bir ilki başarmış, Mekan ve Blog ikilemesini bütünselleştirerek E-ticaret platformu kurduk. (Hüseyin S. & Ben) Mekan tanıtımı ve Bloglamayla ürün satışı bir arada bütünleştirilmişti. Yakın zamanda Mekan tanıtımında “Mekanist” ile rakip olduk. Ancak yeterli maddi kaynak ve tedarikçi bulunamadığından projeye son vermek zorunda kaldık. Platformumuzun ismi; “Diyardan.com” idi. (Diyardan Bilgi Teknolojileri)
 9. İlk Türk – Alman eserlerinden bütünsel bir tiyatro eserine imza attım. “Arama Tarama Yanılgısı” adlı tiyatro eserini yazdım ve Üniversitede gösterime girmesinde aktif rol oynadım. Oyunumun oynanmasında yönetici ve oyuncu oldum. Üniversite danışmanım Fatma D.’ın büyük destekleriyle imkansızlar aşılarak sergilenen oyunun geliri ise ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılmıştır. (Oyunun son derlemesi ve kaliteleştirilmesinde usta tiyatrocu öğretim görevlisi Selim C.’nin büyük katkısı bulunmaktadır.)
 10. Üniversitenin Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde pasifleşmiş Germanistik Kulübünü yeniden canlandırarak ilk defa Bilişimde Farkındalık Eğitimi organize ettim. (Özgün logo ve tasarımlarla sunum sağlanmış, 8 dalda 8 günlük eğitimsosyal medya eğitimi gibi birçok eğitim ve organizasyona imza atılmıştır.)
 11. Ayrıca Türkiye neredeyse hiç bilinmeyen farklı ve gelişmiş bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) olan uNet/uCoz sistemi hakkında baştan sona ilk Türkçe kaynağı kaleme alarak Türkçe kaynak olmasını sağladım. Baştan sonra bir web site yapmayı ve ilaveten uNet sistemi ile site hazırlamayı bu kitapta ele aldım. uCoz sisteminin ilk Türkçe destek ve gelişim projelerine imza attım. Kitabımın adı; “Baştan Sona Web Site Hazırlama Rehberi” »
 12. İlk “rastgele veri sunum platformunu” geliştirdim. “Rastgelelik.com” isimli sitede “Rastgelelik Kuramı” çerçevesinde veri gösterim ve sunumuna yönelik işlev gösteren siteyi geliştirdim. Rastgele film, sözcük, haber, madde, dosya, test, fıkra, kitap, site, blog ve dahasını bir düğme ile rastgele algoritması vasıtasıyla açmak mümkündür. Aynı zamanda bu platform bünyesinde kendi arama motorumukişiye özel arama motoru sayfası yapımını ve Desk oluşturma özelliklerini sundum. Herkes %96 geliştirilebilir özellikte Desk sayfasını açabilir ve kendi arama motoru sayfasını kurabilir. Detaylar ve örnekler için “www.rastgelelik.com” sitesini ziyaret edebilirsiniz. (Şuan için değeri yükselmekte olan sitedir. Kapatılması söz konusu değildir. Gelişimi devam ediyor.)
 13. Kendine özgü Ural-Altay dil ailesine mensup ilk yapay dilimi geliştirdim; “Bakiyye Dili” (ᒍ ᒍ≾Ɲ..↾ Ḷ⟓৬)
 14. WordPress Tabanlı CMS: Kendi imkanlarımla WordPress alt yapısını kullanarak kendi özel CMS‘mi geliştirip özelleştirdim. Hemen Tasarım bünyesinde birçok müşterime bu CMS ile web site yapım hizmeti sunmaktayım.

Bunların dışında da birçok çalışma ve projeye imza attım. İlk olma özelliği taşımadığı için burada belirmedim.

Bana Ulaşmak

“Bana ulaşmak kadar kolay ama aynı zamanda imkansız bir şey yok.” şeklinde edebi unsuru olmayan ama edebiyat kokan bir cümle kurmayacağım elbette. Günümüzde birinin birine ulaşması düne göre çok daha kolay değil mi sizce? Ben de bu olanakların birçoğunu aktif kullanıyorum. Size uygun olan yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz.

 1. Web Site İletişim Formu: Web sitemin “İletişim” sayfasında yer alan form üzerinden bana bildirim yollayabilirsiniz.
 2. e-Posta (eMail): Birden fazla mail adresim var. En sık kullandığım mevluttapan (at) hementasarim.com ve yazar@mevluttapan.com adresi üzerinden bana mail gönderebilirsiniz.
 3. Whatsapp & Arama-Telefon: İster doğrudan arayın, ister Whatsapp üzerinden yazın veya SMS gönderin, fark etmez telefon üzerinden de benimle iletişim kurabilirsiniz. Ben, öncelikli olarak yazışmaları tercih ediyorum. Çünkü her zaman müsait olamadığım için çağrınıza anında yanıt veremeyebilirim. Bu yüzden Whatsapp üzerinden mesaj atarsanız daha sağlıklı iletişim kurabiliriz.
 4. Sosyal Medya Hesapları: Facebook, Instegram, Twitter ve Linkedin başta olmak üzere bende birçok uzman gibi sosyal medyayı aktif kullanmaya çalışıyorum. Bu hesaplardan da bana ulaşabilirsiniz.

Soru – Cevap

Bana sormak istediğiniz sorular mı var? Birçok soruyu cevapladığım Soru – Cevap sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

İlgilisine hitaben kendimi kısaca, sizleri sıkmadan tanıtmaya çalıştım. Bu veriler dışında kişisel bilgi paylaşımına, mahremiyeti aşan bilgilerin paylaşılmasına asla müsaade etmiyor, sorulara da yanıt vermiyorum. Lütfen bu hususta gerekli hassasiyeti göstermenizi, yalnızca profesyonel olarak iş odağında bana iletilerinizi göndermenizi rica ediyorum.

Sohbeti Başlat
Görüşelim mi?
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?
https://mevluttapan.com/hakkimda